Abdest nasıl alınır?

Dinimiz gereğince her Müslümanın namaz öncesinde abdest alması şarttır. Aşağıda sizler için resimli olarak nasıl abdest alacağınıza dair bilgiler paylaşılmıştır. Sizde en kısa sürede öğrenerek abdest alabilirsiniz. Abdest alabilmek için ilk etapta; “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” cümlesinin hemen ardından abdest alma adımları uygulanmaya başlanır;

abdest alma 1 Abdest nasıl alınır?

Yan taraftaki resimde olduğu gibi ilk öncelikle niyet etmenin ardından ellerinizi 3 kez yıkamanız gerekmektedir. Bu bir farzdır.

abdest alma 2 Abdest nasıl alınır?

Elinizi üç kez yıkadıktan sonra; 3 defa elinize su alarak ağzınıza su verip, suyu ağzınızda çalkalayarak suyu dışarıya atın.

abdest alma 3 Abdest nasıl alınır?

Ardından resimde gördüğünüz gibi sağ elimizi kullanarak burnumuza doğru götürüp su verin. Her su verişin ardından sol elinizi kullanarak burnunuza verdiğiniz su yardımıyla burnunuzu temizleyin. Bu işlemi üçkez tekrarlayın.

abdest alma 4 Abdest nasıl alınır?

Resimde olduğu gibi iki elinizle birlikte yüzünüzü iyice yıkayın. Bu işlemi de üç kez uygulayın.

abdest alma 5 Abdest nasıl alınır?

Yüzünüzü üç kez yıkadıktan sonra; ilk olarak sağ avucumuzun içerisine su alarak dirseğimize kadar akıtarak öteki elimizin yardımıyla sıvazlarız. Üç kez bu işlemi uyguladıktan sonra sol elimiz içinde aynı işlemi üç kez yıkayarak bu işlemi de tamamlayabiliriz.

abdest alma 6 Abdest nasıl alınır?

Bu kısımda da yandaki resimde gördüğünüz gibi sağ avcunuza su aldıktan sonra başınızın arkasına doğru elinize götürerek üç kez mesh edin.

abdest alma 7 Abdest nasıl alınır?

Başınızı mesh ettikten hemen sonra, seçe parmağınız kulağınızın içine girecek şekilde baş parmağınızda kulağınızın arka kısmına gelecek şekilde mesh etmeniz gerekmektedir.

abdest alma 8 Abdest nasıl alınır?

Tüm bunları yaptıktan sonra resimde olduğu gibi sadece üç parmağınızı kullanarak ensenize doğru götürüp mesh edin.

abdest alma 9 Abdest nasıl alınır?

Son aşama olarak ayaklarınızı yıkamanız gerekmektedir. İlk olarak sağ ayağınızı yıkamanız gerekmektedir. İyi bir şekilde sağ ayağınızı üç kez yıkadıktan sonra sol ayağınıza üç kez yıkayarak başarılı bir şekilde abdest alabilirsiniz. Tüm bu adımları tamamladıktan sonra artık namaz için ön hazırlığı tamamlamış olabilirsiniz.

Bilgi hakkında yorum yapmak ister misiniz?

Yazımıza yapılan yorumlar
Şule demiş ki;

Güzl anlatlms

avatar

Yukarı çık