Başarının sırrı

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average:5,00 out of 5)
Başarının sırrı

Başarının sırrı

Bir insanın başarılı olabilmesi, zengin olabilmesi için üniversiteler yüksek okullar bitirmesine gerek yoktur. Başarı azimden doğan bir şeydir. Azmi olan her insan hayatta başarılı olabilir.
Başarılı olmanın en büyük sebeplerinden biri sevdiği bir şeyi yapmaktır. Bir insan sevmediği bir şeyde başarılı olmak istediğinde o kişi ne kadar çabalasa dahi başarılı olması imkansız gibi bir şeydir. Başarılı olmak isteyen kişilerin ilk etapta dikkatli olması, ilgilendikleri şeye odaklanabilmeleri gerekmektedir. Başarı konusu göreceli bir konudur ve başarı denildiğinde bunun sadece iş anlamında algılanması yanlış bir şeydir.

Başarılı olmanın sırrını daha iyi anlayabilmek için aşağıdaki başarı hikayesini okumakta fayda var;

Başarı hikayesi olarak Microsoft’un kurucusu Bill Gates’den örnek vermek gerekirse;
Bill Gates tüm her şeye başlamadan önce geleceği düşündü. Bilgisayarın kendisi için ne kadar önemli olduğunu ve bilgisayarın gelecekte nasıl bir hâle dönüşeceğini göz önünde bulundurarak plan yaptı.
Her seferinde akıllı kişilerle çalışmayı tercih etti ve çalıştı. Bill Gates’e göre;“akıllı bir adam, başkalarının da aklından istifade ederek üstün başarılara imza atabilmektir”.
Bill Gates çalışanların başarılarını etkilemek, daha fazla performans göstermeleri açısından yanında bulunan kişileri şirkete ortak etmişti. Yanında çalışan tüm kişilere değer veriyordu. Sonucunda bir elemanın işten ayrılması işlerin aksaması demekti. Elemanlarına değer veriyor olmasından dolayı Microsoft üzerinde ABD ortalamasına göre çalışan sayısı iki kat düşüktür. Ayrıca başarısındaki en büyük etkenlerden birisi sadece belli bir noktaya odaklanmasıydı. Bir kişi birden fazla işi aynı anda yürütmek istese dahi ya hepsi batar yada en kötü ihtimalle birisi sağlam kalır.

Bizi Facebook'ta Takip Edin
Yorumlar
Bu bilgiye hiç yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olmak istemez misiniz?