Biyografi örnekleri

Biyografi nedir?

Özyaşamöyküsü başka bir adıyla otobiyografi; kişilerin kendi hayatlarını anlattıkları bir yazı türüdür. Yaşamöyküsü yani bir başka adıyla biyografi ise;  edebiyat, sanat, politika, tarih gibi çeşitli mesleklerde ünlenmiş kişilerin hayat hikayelerinin anlatılmasına biyografi yani yaşamöyküsü denilmektedir. Aşağıda biyografi yazı türünü daha iyi anlayabilmeniz açısından bir biyografi bulunmaktadır.

Biyografi örnekleri

1970 yılında İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinde dünyaya geldi. Eğitim yılları boyunca çeşitlerde okullarda okudu ve eğitim yıllarının bitiminin ardından Karadeniz Teknik Üniversitesinde; bilgisayar mühendisliği bölümünde okudu. Üniversiteyi bitirdikten hemen sonra çeşitli konular üzerinde projelerde (faaliyetlerde) bulundu.
Ardından son olarak çalıştığı XX şirketinde büyük bir başarı elde ederek tarihe geçmeyi başardı.

Yukarıda olduğu gibi çeşitli konularda türetmeler yaparak dilediğiniz şekilde biyografi yazabilirsiniz. Unutmayın; biyografi; bir başkasının hayatını anlatan yazı türüdür ve otobiyografi ise kendi hayatını anlatan bir yazı türüdür. Zihninizde daha iyi pekişmesi açısından otobiyografiye örnek vermemiz gerekirse;

Örnek otobiyografi;

1970 yılında İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinde dünyaya geldim. Eğitim yıllarımı başarılı bir şekilde tamamladıktan hemen sonra; Karadeniz Teknik Üniversitesi, bilgisayar mühendisliği bölümünü başarılı bir şekilde tamamladım. Eğitim yılları boyunca çeşitli projelere imza atarak bir çoğunda başarılı olarak kendimi geliştirme fırsatı buldum. Üniversiteyi tamamladıktan hemen sonra XX şirketinde işe başlayarak XX, XX gibi projelerde başarılı olarak kendimi kanıtlamış oldum.

İngilizce biyografi örneği;

He was born in 1970 in Istanbul’s Büyükçekmece district. Years of education and training during the years after the end of cultivars studied in schools, Karadeniz Technical University, studied computer engineering department. Immediately after graduating from university projects on various topics (activities), respectively.
Then the last date worked XX company was able to pass a huge success.

İngilizce otobiyografi örneği;

I was born in 1970 in Istanbul’s Büyükçekmece district. Years of education and training during the years after the end of the cultivars studied in schools, Karadeniz Technical University, studied computer engineering department. In a majority of education by taking various projects throughout the years I had the opportunity to improve myself as successful. Immediately after completing university work directly from the XX XX XX’ve proven myself as successful as the projects.

Yukarıda gördüğünüz gibi, biyografi bir başkasının ağzından yazılmıştır ve otobiyografi ise kendi ağzından kaleme alınmıştır. Ayrıca aşağıda bulunan yorum kısmından kendi yazdığınız biyografileri paylaşarak diğer insanlarında faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Birlikte biyografi yazalım..

Şule Ekinci adında bir karakterimiz ve bu karakterimiz Balıkesir üniversitesinde işletme alanında lisans yapıp Eskişehir’de yüksek lisans yapmış olsun. Aynı zamanda 15 Mayıs 1992 doğumlu olsun ve Sivas’ın Görün ileçesinde doğmuş olsun.
Şimdi bu bilgilere göre bir biyografi örneği hazırlıyalım;

Şule Ekinci, 15 Mayıs 1992 tarihinde Sivas’ın Görün ilçesinde dünyaya gelmiştir. Okul hayatına kendi memleketinde başlamıştır. Ardından babasının mesleği gereğince tayininin çıkması sonucunda Balıkesir’e taşınmıştır. Balıkesir’de lise hayatına başlangıç yaparak başarılı bir öğrenci olmuştur. Lise bitiminde girdiği LYS sınavında üstün başarı sergileyerek Balıkesir üniversitesinin İşletme bölümünü kazanmıştır ve bu sayede üniversite hayatı başlamıştır. Üniversite hayatı içerisinde dersleri boşlayarak biraz aksatmıştır. Ardından uzunca düşündükten sonra hırslanarak bir hışınla üniversite eğitimini tamamlamıştır. Elde ettiği başarı ona yetersiz geldiğinden lisans üstüne yüksek lisans yapma düşüncesi içerisine girmiştir ve ilerleyen yıllarda Eskişehir’de işletme alanı üzerine yüksek lisansını başarılı bir şekilde tamamlayarak iş hayatına adım atmıştır..

Yukarıda görüldüğü gibi bir insanın yaşamı içerisinde yaptıklarının anlatılmasıdır.
Mesela siz bir lise öğrencisisiniz diyelim. Ayşegül Demir adında bir sınıf arkadaşınız olsun. Bu arkadaşınız ile birlikte İstanbul’un Pendik ilçesinde okuyor olun. Ayşegül Demir adında ki sınıf arkadaşınızın doğum yeri Kayseri/Pınarbaşı olmuş olsun ve 01.01.2002 doğumlu olmuş olsun. Babasının mesleği esnaf olmuş olsun. Bu bilgiler dahilinde farklı bir biyografi daha yazalım;

Ayşegül Demir, 01.01.2002 tarihinde Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde dünyaya gelmiştir. Babasının işlerinin kötüleşmesi sonucunda İstanbul’a gitmeye karar vermiştir ve İstanbul’un Pendik ilçesine yerleşmiştir. Ardından lise çağına geldiğinde Ayşegül Demir, Pendik Fen Lisesine gitmiştir. (Buradan sonra lise hayatı içerisinde yaptığı önemli gelişmeler var ise onlar eklenir. Yok ise lise bitiminden sonra neler yaptığı sırasıyla beraber yazılır.)

Daha fazla biyografi örneği için buraya tıklayınız.

Bilgi hakkında yorum yapmak ister misiniz?

Yazımıza yapılan yorumlar
bedo baba demiş ki;

guzel ya neresı kotu ısımı gordu yanıııı

avatar
bagyaan demiş ki;

güzel olmuş

avatar
pelin demiş ki;

sagolun cok iyi olmus

avatar
BeyzĄ... demiş ki;

Bence biyogrofinin anlamını yazdığı için işimiz kolaylaştı
Ama bunlar yetersiz bu sayfayı başlatana sesleniyorummm.lütfen örnekleri çoğaltınnn!

avatar
  BeyzĄ... demiş ki;

  Bence biyogrofinin anlamını yazdığı için işimiz kolaylaştı
  Ama bunlar yetersiz bu sayfayı başlatana sesleniyorummm.lütfen örnekleri çoğaltınnn!

  avatar
  Şule Ekinci demiş ki;

  Daha fazla biyografi örnekleri eklenmiştir.

  avatar
  Maryooo demiş ki;

  İyi olmamışsa kafandan yaz kızım zorla girmedn heralde

  avatar
sude demiş ki;

ödevime yardımcı oldu

avatar
Ziyaretci387437728 demiş ki;

çok da bilgi veriyor

avatar
Ziyaretci556039491 demiş ki;

çok sağolun teşekkürler

avatar
  Anonim demiş ki;

  dogukan bolat

  çok işime yaradı

  avatar
Ziyaretci1514040898 demiş ki;

önemli değil kardeşşş

avatar
Ziyaretci916900017 demiş ki;

çok bilgilendirici teşekkürler

avatar
  Ziyaretci1304510433 demiş ki;

  çok bilgilendirici

  avatar
şener demiş ki;

ödevimi yapabildim

avatar
sena demiş ki;

ohh son performans

avatar
Selda demiş ki;

ohhh be bitti ödev sonunda

avatar
mert demiş ki;

ödevi yapabildim sonunda sağolun arkadaşlar

avatar
Berkay Ekiz demiş ki;

yardımcı oldu teşekkürler

avatar
Berkay demiş ki;

Çok Sağol işime yaradı

avatar
  RABİA demiş ki;

  tmm oldu

  avatar
furki demiş ki;

teşekkürler

avatar
gizem nur demiş ki;

işime yaradı teşekkür ederim.

avatar
  sülo demiş ki;

  benimde isime yarasa keske

  avatar
ışıl demiş ki;

Teşekkür ederim gerçekten çok güzel anlatılmış

avatar
beste demiş ki;

benim işime yaradı ve bence örnekler güzel

avatar
  mustafa demiş ki;

  benimde işime yaradı

  avatar
tugçe demiş ki;

katılılıyorum

avatar
Admin demiş ki;

Yazının son sayfasına yeni biyografi örnekleri eklenilmiştir ve örnekler daha açıklayıcı şekilde kullanılarak vurgulanmıştır.

avatar
demet demiş ki;

fazla çok örnek yok ama………………….

avatar
merve demiş ki;

aradığımı bulamadım ama yine de sağolun

avatar
  Admin demiş ki;

  Aradığınız hakkında örnek verebilirseniz, yazıyı güncelleyerek istediğiniz biçimde bir örnek ekleyebiliriz.

  avatar
  ela demiş ki;

  aynen

  avatar
eda demiş ki;

bunlar cok yetersiz lutfen yardımmmm ediiin

avatar
  Admin demiş ki;

  Tam olarak ihtiyacınız olan nedir?

  avatar
   Ziyaretci897787977 demiş ki;

   Mavisel yener in biyografisini giriş gelişme sonuç bölümü olmak üzere nasıl yazabilirim

   avatar
   Ziyaretci120436253 demiş ki;

   çok güzel

   avatar
    Ziyaretci63607105 demiş ki;

    bnce çok anlaşılır

    avatar
salih demiş ki;

gerçekten öyle değilmi ecem

avatar
salih demiş ki;

gerçektende çok güzel

avatar
ecem demiş ki;

hiç işimi görmedi biraz daha yardımcı olamzmısınız yaa.s

avatar
  Admin demiş ki;

  Tam olarak ne için yazmak istiyorsunuz?

  avatar
berat baş demiş ki;

güzekdi

avatar
büşra demiş ki;

işimi gördü a aldım

avatar
Tayfun demiş ki;

Ben sana yardımcı olurum mesaj at yeter

avatar
büşra demiş ki;

biyografi ne yarar

avatar
BÜŞRA demiş ki;

AMA BEN ZORLANIYORUM BUNLAR YETERSİZ LÜTFEN YARDIM

avatar
  Admin demiş ki;

  Yazmak istediğiniz biyografi için verilebilecek en iyi örneklerden bir tanesi budur. Yazmak istediğiniz biyografi için en geçmişten başlayarak uzatabilirsiniz. Mesela Ahmet adında bir karakterimiz olsun ve Ahmet karakteri için bir örnek yazalım.

  Yorumun devamını göster

  Ahmet 1980 yılında Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlkokul eğitimini Piri Reis İlköğretim okulunda tamamladıktan sonra, derslerinde üstün bir başarı sergileyerek Fen Lisesinde okumaya hak kazanmıştır. Fen lisesine giderken derslerinde ki başarılarından dolayı çeşitli ödüller alarak öğretmenleri tarafından çok sevilen bir öğrenciydi.

  Ahmet lise eğitimini tamamladıktan sonra girdiği sınavda üstün bir başarı elde ederek Yıldız Teknik Üniversitesinde; Bilgisayar Mühendisliği bölümünü kazanarak orada okumaya hak kazanmıştır.
  Üniversite eğitimi boyunca öğrendiği bilgiler ile kendi çabaları ile çeşitli projelere imza atmıştır. Projeleri arasından başardığı sanal internet projesi ile dünya çapında ödül almaya hak kazanmıştır.
  Eğitim yılını tamamladıktan sonra, eğitim yılını geride bırakarak XX Holding’de işe başlamıştır. İş hayatı boyunca…
  Bu şekilde bir kişinin yaşam öyküsünde dilenildiği şekilde detaya gidilebilir. Yani bir insanın geçirmiş olduğu 20 yıl hatta 1 yılı göz önünde bulundurduğumuzda 5 sayfa çok az bir sayıdır.

  İngilizce olarak bilgisayar programcısı Rasmus Lerdorf’un biyografi örneği;

  Rasmus Lerdorf (born 22 November 1968) is a Danish programmer with Canadian citizenship. He is best known for creating the PHP scripting language, authoring the first two versions of the language and participating in the development of later versions led by a group of developers including Jim Winstead (who later created blo.gs), Stig Bakken, Shane Caraveo, Andi Gutmans and Zeev Suraski. He continues to contribute to the project.
  His family moved to Canada from his native place, Greenland, in 1980, and later moved to King City, Ontario in 1983. He graduated from King City Secondary School in 1988, and in 1993 he graduated from the University of Waterloo with a Bachelor of Applied Science in Systems Design Engineering. He contributed to the Apache HTTP Server and he added the LIMIT clause to the MSQL DBMS. The LIMIT clause was later adapted by several other DBMS.

  avatar
   Ziyaretci897787977 demiş ki;

   Mavisel yener in biyografisini giriş gelişme sonuç bölümü olmak üzere nasıl yazabilirim

   avatar
BÜŞRA demiş ki;

YHA HOCA BİZDEN EN AZ 5 SAYFA İNGİLİZCE OTOBİYOGRAFİ YAZMAMIZI İSTTEDDİİİ :(

avatar
  demet demiş ki;

  ALLAH kolaylık versin sana???

  avatar
Admin demiş ki;

Yazabilirsiniz..

avatar
  demet demiş ki;

  aynen öyle admin doğru söylemişşşşş…………

  avatar
Kemal demiş ki;

Kendim için biyografi yazmak istiyorum. Buradaki örnek ile kendime otobiyografi yazabilir miyim?

avatar
  ahmet demiş ki;

  evet gardaş alttaki sana örnektir

  avatar
Sevgi Demir demiş ki;

sayenizde ödevimi yaptm tşk edrm

avatar
  Betül demiş ki;

  Ne var yani bizde yaptık

  avatar
  benden admin olur mu demiş ki;

  birşey değil

  avatar
hale demiş ki;

çok faydalı oldu teşekkürler :)

avatar
  demet demiş ki;

  bana bir faydası oladı ne yazık ki nasıl yapacağım onu düşünüyom …

  avatar
   mustafa demiş ki;

   sus kız bence güzel örnekler

   avatar

Yukarı çık