Gezi yazısı örnekleri

Gezi yazısı adından da anlaşılacağı gibi, yazarın hayatı boyunca gezdiği ve gördüğü yerleri bir kitap halinde, edebi bir dil kullanarak anlattığı yazılara gezi yazısı adı verilmektedir. Gezi yazıları, bir kitap içerisinde farklı farklı değerlenidirilir. Mesela Antalya’ya gittiniz ve Marmaris’e gittiniz.

Bu ikisi ayrı olarak değerlendirilir ve ikisi de bir kitap içerisinde bulunur. Kitap içerisinde birden fazla gezi yazısı bulunmasına seyahatname adı verilmektedir.
Edebiyatımızda seyahatname için verilebilecek en büyük örneklerden birisi, Evliya Çelebi tarafından yazılan Seyahatnâme eseridir.

Gezi yazısı özellikleri

 • Gezi yazılarında dikkatli bir gözlem mevcuttur. Detaylar atlanmaz.
 • İçerisinde anlatılanlar tamamen gerçektir. Hayal gücü kullanılmaz.
 • Gezip görülen yer hakkında gezi yazısı yazılırken, yazarın o yer hakkında yaşadığı duygu ve düşüncelere gezi yazısı içerisinde yer verilir.
 • Gezi yazıları yazılırken, yazarın ilgisini çeken olaylar, güncel konular ile bütünleştirilerek yer verilir.
 • Yazar, yazdığı gezi yazısının doğruluğunu gösterebilmek adına resim yada türevinde bilgilere yer vermesi gerekir.

Gezi yazısı örnekleri

Marmaris; Hayallerin gerçekleştiği yer gezi yazısı örneği

Marmaris adeta hayallerle dolu bir il. Üzerinde yürüdüğünüz kaldırım taşları, soluduğunuz; içinizi ferahlatan hava, hepsi adeta bambaşka bir diyara götürüyor sizi.  Marmaris akşamları gibisi yoktur. Deniz üzerinde oluşan meltem, dalgaların, adeta yavaşlatılmış bir zaman diliminde kumsala çarparak geri gitmesi gibi..

İstanbul vapurları gezi yazısı örneği

Vapurlarla yapılan yolculuk her zaman benim için çok keyifli olmuştur. Kimine göre mide bulandırıcı gelen o vapurun pas dolu kokusu nefesimi açıyordu. Çektiğim her nefeste hayallerime dalıp kendimi başka bir yerde buluyordum. Vapurun arka tarafından deniz üzerinde oluşturduğu beyaz köpükler adeta beni içine çekmek istiyordu. Sanki o köpüklerin üzerine atlasam, ebedi huzura kavuşacakmış gibi hissediyordum. Her şeyin bittiği gibi, vapur yolculuğumda çok olmadan bitmişti.

Kemer’de duygularla dolu okul yolculuğu

İçimi titreten o soğuk, gözlerimi dolduran esinti, üzerime damlayan yağmur damlacıkları. Hepsi beni okul yolundan saptırmaya yetiyordu. Okul önünden geçerken adeta rüzgar beni kendine ortak ederek beni farklı bir yola sokuyordu. Asıl suçlu bendim. Ona ayak uyduruyordum. Saatlerce o soğunun altında hiç bir amacım olmadan gezinerek eve gitmenin hayalini kuruyordum.

Gezi yazıları kısmen bu şekilde yazılmaktadır. Yukarıda bulunanlar gezi yazısı örneğidir. Gezi yazıları bunlara göre daha detaycı yazılır. Mesela, girdiğiniz bir vapur içerisindeki bütün detayları belirtirsiniz. Okuyucunun zihninde o vapuru adeta gözü önünde canlandırırsınız.

Bilgi hakkında yorum yapmak ister misiniz?

Yazımıza yapılan yorumlar
Anonim demiş ki;

teşekkürler

avatar
qweqrreqrteq demiş ki;

süper kız

avatar
simge serin demiş ki;

lan oğlum seyahatname dedik çıkana bak yaa ben şimdi hocama ne diyeceğim hocam seyahat name yazdım ama çıkmadımı diycem uff yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

avatar
annen demiş ki;

Babaannen part xd

avatar
Uyuz :D demiş ki;

Ahahha :D

avatar
aslı demiş ki;

gerçekten güzel site yanlız hoca bunu benim yazmadığımı anlayacaktır eminim.
bu arada saygıdeğer hocama selamlar(murat …..)hocam :D

avatar
  Bir Dost :D demiş ki;

  zaaaa xD xDx DX çok teşekkürler hocayı kandırdımmmm :D :D

  avatar
ALPARSLAN demiş ki;

benim sınavdan 100 almamı saladı

avatar
  lovato demiş ki;

  kopyamı ?

  avatar
huyı demiş ki;

teşekkürler

avatar
  Anonim demiş ki;

  mal

  avatar
   asdfg demiş ki;

   hıh

   avatar

Yukarı çık