Kim neye bakıyor?

Saç neden elektriklenir ve önlemek için neler yapılabilir?

Saç neden elektriklenir ve önlemek için neler yapılabilir?
tarot

Saç elektriklenmesi

Saçlar;

  • Yanlış yıkama
  • Kullanılan tarağın cinsi
  • Yanlış şampuan seçimi
  • Bol su tüketmemek vb nedenlerle elektrikleniyor olabilir.

Saç elektriklenmesini önlemek için;

Duşta saçlar yıkanırken çitileyerek değil de daha nazik yıkanmalıdır. Ayrıca seçmiş olduğunuz şampuanlar saç tipinize uygun olmalıdır. Şampuanla yıkadıktan sonra saç uç ve boylarına saç tipinize uygun bir saç kremi uygulamanız da bu sorunu hafifletecektir.

Elektriklenen saçlar genellikle kuru, nemsiz saç tipidir. Dalgalı ve kıvırcık saçlar çoğunlukla kuru olduğu için özellikle bu saç tipinde elektriklenme daha fazladır. Saç için bu amaçla geliştirilmiş ürünler mevcuttur. Banyo sırasında kullanılan saç kremleri, duş sonrasında durulanmadan kullanılabilen hafif yağlı formüldeki serumlar ve bu amaç için geliştirilen birçok ürünü kullanabilirsiniz. Tüm bunlara rağmen önlenemiyorsa yoğun nem maskeleri yapabilirsiniz. Marketlerde hazır sunulan saç maskeleri veya evde hazırlayacağınız doğal maskelerle yapılabilir.

Ancak en önemlisi su tüketimine özen gösterilmelidir. Az su tüketmek cildin ve saçların nemsiz kalmasına, kurumasına sebep olur. Günde en az 1.5 lt su tüketmek vücut ve cilt sağlığı açısından önemlidir.

6 adet yorum

trafo demiş ki;

Şampuana bir tatlı kaşığı civarı bal koyup her yıkama Öncesi iyice çalkalayıp kullanmak elektriklenmeyi azaltıyor merak etmeyin yapis yapis yapmıyor :)

adsız demiş ki;

Bendede aynı sorun var sürekli topluyorum o Yüzden :(

elif demiş ki;

Benim saçlarım elektrik çarpmış gibi.abim benle dalga geçiyor..:-(

büşra demiş ki;

ben saçlalarımı düzleştidikten sonra çoook elektirikleniyo ve saçlarmı hiç açsm gelmiyor tavsiyesi olan varmı

hande demiş ki;

aynen şule benimde saçlarım çok elektrikleniyor :( burdaki bilgileri az çok uyguluyorum grcektn azaldı elektriklenme :))

Şule demiş ki;

Şu saç elektriklenmesi ne kötü bir şey. Duş alıp dışarı çıkıyorum 5 dakika sonra saçlarım elektrikleniyor. :(